Pamiętajmy, odblaski mogą uratować nam życie - Aktualności - KPP Sandomierz

Aktualności

Pamiętajmy, odblaski mogą uratować nam życie

Świętokrzyscy policjanci przypominają o noszeniu odblaskach. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne jesteśmy słabiej widoczni. Warto zapewnić sobie bezpieczeństwo będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, a także jeżdżąc jednośladem.

Noszenie odblasków znacznie poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.  Dla porównania, osoba nosząca odblask dla kierowcy widoczna jest z odległości 150 metrów, a bez niego zauważalna jest dopiero z odległości 25 metrów. Pieszy w konfrontacji z pojazdem nie ma szans. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Apelujemy do pieszych użytkowników dróg, by nosili elementy odblaskowe. Powodują one, że kierowcy mogą dostrzec taką osobę ze znacznej większej odległości.

Apelujemy także do rodziców, by zwrócili uwagę swoim dzieciom. Wypracujmy u Nich nawyk noszenia odblasków. Opaska na ręce, odblaskowy worek na kapcie, kamizelka, dzięki której będą widoczni dla kierowców. Taka postawa może uratować uratować ich życie. Pamiętajmy, że noszenie odblasków nie jest wstydem, lecz dobrym i modnym zwyczajem.

Przypominamy brzmienie art. 11 pkt. 4a.Ustawy Prawo o ruchu drogowym po nowelizacji:
Pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Pamiętajmy, że odblaski naprawdę mogą uratować nam życie.

Opr. JK