Nowe przepisy w zakresie rejestracji „anglików” - Aktualności - KPP Sandomierz

Aktualności

Nowe przepisy w zakresie rejestracji „anglików”

Nowe przepisy pozwalające na rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie zostały przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Wejdą one w życie z dniem 15 sierpnia br. Jednak, aby zarejestrować auto z kierownicą po prawej stronie, będzie musiało ono spełniać określone przepisami wymogi bezpieczeństwa, w zakresie dopuszczenia pojazdów mechanicznych do ruchu.

W związku z powyższym najprawdopodobniej niedługo na naszych drogach częściej będzie można napotkać samochody, które mają kierownicę po prawej stronie. Prowadzenie takiego pojazdu niewiele różni się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak wykonanie manewru wyprzedzania, niewprawionym kierowcom może sprawiać trudność.

Wymaga od kierowcy dużej koncentracji oraz praktycznej umiejętności.  Na bezpieczne wyprzedzanie  wpływ ma wiele czynników; m.in. upewnienie się, czy z przeciwka nie nadjeżdża pojazd, odpowiednia ocena odległości, warunki drogowe  oraz czas potrzebny do jego wykonania .

Manewr wyprzedzania uważany jest za  jeden z  najniebezpieczniejszych i niełatwych w sztuce kierowania pojazdem mechanicznym. W przypadku pojazdów, gdzie kierowca siedzi po prawej stronie i ma naturalnie ograniczone pole widzenia taki manewr,  może sprawiać trudność.  Koniecznym wtedy jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Wszystkim użytkownikom dróg życzymy „Szerokiej drogi”

Opr. JK