Efekty działań sandomierskiej drogówki - Aktualności - KPP Sandomierz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Efekty działań sandomierskiej drogówki

Mimo licznych apeli i prowadzonych działań profilaktycznych, które są bardzo ważnym elementem w docieraniu do świadomości użytkowników dróg Sandomierska Policja apeluje, aby na drodze kierować się wyobraźnią, rozsądkiem, a przede wszystkim dbałością o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także innych osób. Pamiętajmy, że drogi publiczne to nie tory wyścigowe i jesteśmy na nich tylko jednym z wielu uczestników ruchu.

W okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku przeprowadzono łącznie 46 akcji pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Trzeźwy poranek – alkohol narkotyki”, „Prędkość”, Bus & Truck”, „Pasy bezpieczeństwa”, „Bezpieczny weekend”, „Stop agresji drogowej”.

W tym czasie na drogach powiatu służbę pełniło 446 patroli ruchu drogowego. Zaangażowanych zostało 884 policjantów, którzy w czasie przeprowadzonych kontroli ujawnili 100 osób będących pod wpływem alkoholu i 4 osoby, których wstępne badanie wykazało, że są one pod wpływem środka odurzającego.

Odnotowano 204 zdarzenia z udziałem użytkowników dróg. 190 kolizji i 14 wypadków drogowych, w których śmierć poniosła jedna osoba, a 17 z obrażeniami trafiło do szpitala.

Przyczyną zdarzeń drogowych najczęściej bywa brak wyobraźni,  lekkomyślność czy brawura, a także lekceważenie obowiązujących przepisów w kodeksu drogowego, zmęczenie, jak również niewielkie doświadczenie młodych kierowców.

W przypadku rażącego naruszenia przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym na podstawie art. 129 ust. 2 pkt 6 w zw. z art. 135 ust.1 pkt 2 oraz art. 86 § 3 kodeksu wykroczeń policjanci będą zatrzymywać prawo jazdy oraz czasowo uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Pozwólmy dojechać bezpiecznie do celu sobie i innym!

Opr. JK