Sandomierska bezpieczna droga do szkoły - Aktualności - KPP Sandomierz

Aktualności

Sandomierska bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 05.09.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu odwiedzają przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych na terenie powiatu sandomierskiego. Celem wizyt jest przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu w przedszkolach i szkołach podstawowych organizują pogadanki, których tematem jest  „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci z zaciekawieniem słuchają cennych rad policjantów. Funkcjonariusze przypominają w którym miejscu można przejść przez jezdnię i jak zrobić to bezpiecznie. Uświadamiają słuchaczom jak ważne jest używanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach po zmierzchu. Dzieci aktywnie uczestniczą w spotkaniach i zadają wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza,
nie zaś od strony jezdni.

Opr. PM
Źródło: KPP Sandomierz