Apelujemy o rozwagę podczas grzybobrania - Aktualności - KPP Sandomierz

Aktualności

Apelujemy o rozwagę podczas grzybobrania

Data publikacji 28.09.2017

Jesień to czas, kiedy rozpoczyna się grzybobranie i dużo osób wybiera się do lasu, aby w taki sposób spędzić wolny czas. Nie możemy zapominać o bezpieczeństwie również w tej sytuacji. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Dlatego stosujmy się do poniższych wskazówek.

Starachowiccy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o rozwagę oraz ostrożność podczas wypraw na grzyby. Wybierajmy się do lasu najlepiej z drugą osobą, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku możemy liczyć na pomoc. Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby móc wezwać pomoc. Zadbajmy o odpowiedni ekwipunek w postaci wody, jedzenia, materiałów opatrunkowych czy kurtki przeciwdeszczowej. Gdy już stracimy orientację w terenie obserwujmy przyrodę wokół nas, co pomoże w określeniu kierunków. Mech porasta północne strony pni drzew, mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej, a najlepszym drogowskazem jest słońce. Jeżeli jesteśmy blisko strumienia, to warto iść wraz z jego nurtem, bo w końcu wpadnie on do większej rzeki. W pobliżu takiego rozlewiska może znajdować się już most albo przebiegać jakaś droga.

Apelujemy również do rodzin osób starszych, aby towarzyszyły im w grzybobraniach. Nie pozwólmy, aby samotnie przebywały w lesie. Dla osób starszych, zazwyczaj schorowanych zagubienie się w lesie może zakończyć się tragedią.

Przypominamy, że w dalszym ciągu kieleccy policjanci poszukują 60- letniego mieszkańca gminy Bodzentyn. Mężczyzna w dniu 06.09.2017 około godziny 9:30 wyszedł w miejscowości Celiny do pobliskiego lasu na grzyby i do chwili obecnej nie powrócił, jak również nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Bogusław Ryba ma 180 cm wzrostu, jest szczupłej budowy ciała. W chwili zaginięcia ubrany był w kurtkę typu „moro”, spodnie granatowe, buty gumowe i zieloną czapkę z daszkiem. Miał przy sobie białe wiaderko, nie posiadał telefonu.

W przypadku posiadania informacji na temat zaginionego prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Bodzentynie pod numerem telefonu 41-349-36-82, bądź numerem alarmowym 997 lub 112.

 

Opr. MK/KM
Źródło: KPP w Starachowicach/ KMP w Kielcach